سال «تولید دانش بنیان و اشتغال آفرین»
پنجشنبه, 09 تیر 1401

ابراهیم مطلبی مدیرعامل سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری اصفهان در گفت‌وگو با خبرنگاران اظهار کرد:

برای کاهش حوادث در روزهای پایانی سال نکاتی باید رعایت شود و از جمله مواردی که کسبه باید رعایت کنند می‌توان به وجود الزامی کپسول آتش‌نشانی مناسب مانند کپسول شش کیلوگرمی پودر و گاز در واحد تجاری و وجود الزامی کلید محافظ جان در مدار برای جلوگیری از نشت برق اشاره کرد.

وی با بیان اینکه برای برخی صنوف موارد ایمنی به صورت اختصاصی تعریف می‌شود، ادامه داد: به عنوان مثال فروشگاه‌های پوشاک نباید پوشاک را در مجاوت سیم‌های برق و لامپ‌های پر مصرف قرار دهند و حداقل 50 سانتی‌متر فاصله بین این اجزا باید رعایت شود.

مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری اصفهان خاطر نشان کرد: استفاده از سیستم‌های گرمایشی غیرمتعارف مانند "پیک‌نیک" و بخاری‌های بدون دودکش ممکن است موجب گازگرفتگی شود. وی با بیان اینکه امکان دارد شعله‌های روباز باعث حریق شود، گفت: پیشنهاد می‌کنیم از وسایلی که استاندارد هستند همچون هیترهای برقی، کولرگازی‌های دومنظوره گرمایشی و سرمایشی استفاده کنند. مطلبی تصریح کرد: یکی از چالش‌های اساسی در اصفهان، ایمنی بازار بزرگ اصفهان است و بیشترین نقش را در این ارتباط، اتاق اصناف اصفهان دارد و چندین سال است که اتاق اصناف برای ایمنی اصناف همکاری نداشته است.

وی افزود: اخیراً رایزنی‌هایی با اتاق اصناف انجام و نقاط مشترکی حاصل شده است. در بازدیدهای مشترک از واحدهای صنفی بازار بزرگ اصفهان با همکاری اتاق اصناف، موارد غیرایمن به مالکان واحدهای صنفی اعلام شد.

مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری اصفهان با اشاره به وجود هشت هزار و ۵۰۰ واحد صنفی در بازار بزرگ اصفهان، تصریح کرد: وجود قانونی مدون و الزام‌آور برای ایمنی واحدهای صنفی لازم است تا به واسطه آن در واحدهای صنفی به ویژه اصناف اصفهان، خود ایمنی بازار حاصل شود؛ چنانچه در یکی از حریق‌ها بازار تعطیل باشد شاهد حادثه‌ای فاجعه‌بارتر از بازار تبریز در اصفهان خواهیم بود.